Basın Bültenleri

Coca-Cola İçecek’ten Kazakistan’a İkinci Fabrika


ceremonyCoca-Cola İçecek Kazakistan’ın başkenti Astana’da yeni bir fabrika açtı. Açılışta konuşan Anadolu Grubu ve Coca-Cola İçecek Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Sadece Kazakistan’a son 10 yılda 250 milyon dolar yatırım yaptıklarını söyledi. Özilhan, "Orta Asya’daki makroekonomik dalgalanmalar ve devalüasyonlara rağmen faaliyet gösterdiğimiz tüm pazarların potansiyeline inanıyoruz" dedi. 

Anadolu Grubu’nun ana hissedarı olduğu, Türkiye, Orta Doğu, Orta Asya ve Pakistan’da 25 fabrika ve 10 bini aşkın çalışanıyla faaliyet gösteren Coca-Cola İçecek (CCİ), 1995 yılında Kazakistan’ın Almatı şehrinde açtığı ilk fabrikanın ardından, başkent Astana'da 80 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirdiği yeni fabrikasını 28 Mayıs’ta yapılan törenle hizmete açtı. CCİ’nin Astana fabrikası %21 oranında kapasite artışı sağlarken, ek olarak 300 kişiye de istihdam imkanı yaratacak.  

 

Tuncay Özilhan: Son 10 yılda faaliyet coğrafyamıza 2 milyar dolar yatırım yaptık

 CCI Astana fabrikasının açılış töreninde konuşan Anadolu Grubu ve Coca-Cola İçecek Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan: "Coca-Cola üretimine Anadolu Grubu olarak ilk kez 20 yıl önce Orta Asya’da başladık. Bu süreç zarfında coğrafyayı daha yakından tanıdık ve deneyim kazandık. Bundan bir kaç yıl sonra Türkiye’yi, 2000’li yıllarda ise Ürdün ve Irak’ı coğrafyamıza kattık. Bugün Coca-Cola sisteminin satış hacmi bakımından beşinci, nüfus bakımından ise ikinci en büyük şişeleyicisi konumundayız. Orta Asya ve Kafkasya’da 5 ülkede yatırımımız var. Son 10 yılda Orta Asya’ya yarım milyar dolardan fazla yatırım yaptık. Bunun 250 milyon dolardan fazlasını Kazakistan’a yaptığımız yatırımlar oluşturuyor. Son 10 yılda faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki toplam yatırımımız ise 2 milyar doları geçti” dedi.

Orta Asya’daki yatırım ortamını da değerlendiren Özilhan bölgede Türk yatırımcıları için cazip fırsatlar bulunduğunun altını çizdi ve “Her şeyden önce, giderek büyüyen nüfus ve iş gücü ile Kazakistan demografisi, bu ülkenin sunduğu en büyük fırsatlardan biri. Bunun yanı sıra, yatırım maliyetleri hem mevcut yatırımcılar, hem de yeni yatırımcılar için çok elverişli. Ayrıca, özellikle belirtmek isterim ki, Kazakistan hükümetinin ekonomik büyümeyi sürdürmedeki kanıtlanmış başarısı, bizim bu ülkeye her zaman inanmamızı sağlayan kritik bir etken olmuştur" dedi.


Burak Başarır: 80 milyonluk yeni yatırımı hayata geçirdik, kapasiteyi %20 artırdık 

Coca-Cola İçecek Astana fabrikasının açılış töreni için yapılan basın toplantısında konuşan CEO Burak Başarır "Yıllık 6,5 milyar TL ciro ve 6,7 milyar litre satış hacmine sahibiz. Faaliyet gösterdiğimiz 10 ülkede, 380 milyon nüfusa hitap ediyoruz. Kazakistan'da 2500 kişiye direkt ve dolaylı olarak istihdam yaratıyoruz. 2012’den bu yana pazar payımızı %20 artırdık ve satış hacmimizi 2 katına çıkardık. Son 5 yılda ülkede yıllık bileşik büyümemiz ise %20'nin üzerine çıktı. Bugün açılışını yaptığımız Astana fabrikamızla %21 oranında bir kapasite artışı sağladık. Yeni fabrikamızla 300 kişiye de ek istihdam sağladık. Bu ülkeye önümüzdeki üç yıl içinde 50 milyon dolar daha yatırım yapmayı planlıyoruz. Operasyonumuzu geliştirirken, çevre performansımızı da iyileştirmek için önemli çalışmalar yaptık. Son 10 yılda yürüttüğümüz iyileştirme çalışmalarıyla 1 litre içecek üretmek için kullandığımız enerjiyi %44, suyu ise %30 oranında azalttık" dedi.

adinteractive