YÖNETİM KURULU ÜYELERİ

1. Tuncay Özilhan

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

1996 yılında Coca-Cola İçecek Yönetim Kurulu Başkanı olan Tuncay Özilhan’ın 1977 yılında Erciyas Biracılık Genel Müdürlüğü ile başlayan iş hayatı, Anadolu Endüstri Holding Bira Grubu Koordinatörlüğü, Anadolu Endüstri Holding Genel Koordinatörlüğü ve 1984 yılında atandığı Anadolu Endüstri Holding İcra Başkanlığı görevleri ile devam etti. 2007 yılından bu yana Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren Özilhan, bu görevinin yanı sıra başta Anadolu Efes Biracılık ve Coca-Cola Satış ve Dağıtım olmak üzere birçok grup şirketinin yönetim kurulu başkanlıklarını da yürütmektedir. 2001 - 2003 yılları arasında TÜSİAD Başkanlığı görevini yürüten Tuncay Özilhan halen; TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı, DEİK Yönetim Kurulu Üyeliği ile Türkiye–Rusya İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanlığı, Estonya Fahri Konsolosluğu ve Anadolu Efes Spor Kulübü Başkanlığı görevlerini de sürdürmektedir. Tuncay Özilhan, Japon hükümetince takdim edilen en önemli nişanlardan olan, “The Order of the Rising Sun, Gold and Silver Star (Altın ve Gümüş Yıldız, Yükselen Güneş Nişanı)” sahibidir.

2. Galya Frayman Molinas

YÖNETİM KURULU BAŞKAN VEKİLİ

Çalışma hayatına 1989 yılında Unilever Türkiye'de marka yöneticisi olarak başladı. 1996 yılında Pazarlama Müdürü olarak Coca-Cola Türkiye ailesine katıldı. 2001-2005 yılları arasında Türkiye, Orta Avrupa ve Rusya Bölgelerinden sorumlu Pazarlama Direktörlüğü görevlerinde bulundu. 2005 yılında Rusya, Hindistan, Adriyatik ve Balkan ülkeleri, Kafkasya ve Orta Asya Cumhuriyetleri ile Ortadoğu'yu kapsayan Coca-Cola Avrasya Grubu Pazarlama Direktörü oldu. 2009 yılında Coca-Cola Türkiye Bölgesi Başkanlığı görevine atandı. 2012 yılında Kafkasya ve Orta Asya Bölümü’nün görev alanına eklenmesi ile Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Başkanı oldu. Molinas, Coca-Cola İçecek A.Ş., Coca-Cola Beverages Pakistan ve Equatorial Coca-Cola Bottling Company Yönetim Kurulu üyesidir. 2007–2012 yılları arasında Coca-Cola Kadın Liderler Konseyi üyeliği, 2011-2015 döneminde ise, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Başkanı olarak görev yaptı. Halen Coca-Cola Hayata Artı Vakfı'nın Yönetim Kurulu Başkanı ve 2013'ten bu yana YASED Uluslararası Yatırımcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkan Vekilidir. Harvard Business School Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya Bölgesi Danışma Kurulu ve Boğaziçi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesidir. Molinas, Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunudur.

3. Burak Başarır

CEO

Burak Başarır 1 Ocak 2014 tarihi itibarıyla CEO pozisyonuna atanmıştır. 1998 yılında CCI’a katılan Başarır, artan yönetim sorumlulukları ile finans ve satış departmanlarında farklı roller üstlendi. 2005 yılında CFO pozisyonuna terfi etti. 2006 yılında gerçekleşen CCI’ın halka arzında kilit rol oynayan Başarır, CCI-Efes Invest finansal birleşmesine liderlik etti. 2009 yılında Thomson Reuters Extel tarafından Türkiye’nin En İyi CFO’su seçildi. 2010-2013 yılları arasında Türkiye Bölge Başkanı olarak CCI’ın satış hacmi ve gelir açısından en büyük operasyonunu yönetti. Başarır, American River College’da uluslararası işletme ve bilgisayar eğitimi aldı. 1990-1992 yılları arasında California State University of Sacramento’da işletme öğrenimi gören Burak Başarır, 1995 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. 20 yılı aşkın mesleki tecrübesi bulunan Başarır, CCI’a katılmadan önce Arthur Andersen’de Kıdemli Denetçi olarak görev aldı. Başarır, Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) Başkanı ve Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) üyesidir.

4. Dr. R. Yılmaz Argüden

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Çalışma yaşamına Koç Holding Ar-Ge Merkezi’nde başlamış, daha sonra The RAND Corporation’da Stratejik Analizler Uzmanı olarak çalışmıştır. Kısım Amiri görevini üstlendiği Dünya Bankası Krediler Bölümü’nde ise 20 ülkeyle çalışmıştır. 1988 yılında hükümetin daveti üzerine Türkiye’ye dönen Dr. Argüden, 1990 yılına dek Özelleştirme Programı’nın sorumluluğunu yürütmüştür. Dr. Argüden, 1991’de, ekonomi konusunda Başbakan Başdanışmanı olarak görev yapmıştır. Strateji, iş mükemmelliği, kurumsallaşma ve sürdürülebilirlik konularında birçok Türk ve yabancı şirkete yönetim danışmanlığı hizmetleri veren, kurucusu olduğu ARGE Danışmanlık’ın Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir. Rothschild yatırım bankasının Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığının yanı sıra kariyeri boyunca çeşitli ülkelerde 50’yi aşkın şirketin yönetim kurullarında görev almıştır. Deneyimlerini Boğaziçi ve Koç Üniversiteleri ile Harp Akademilerinde strateji dersi vererek, kitapları ve köşe yazılarıyla paylaşan Dr. Argüden, IFC Küresel Yönetişim Forumu Yüksek Danışma Kurulu üyeliği ve OECD Özel Sektör Danışma Kurulu’nun (BIAC) Yönetişim Komitesi Başkan Yardımcılığı gibi uluslararası görevler üstlenmiştir. Kâr amacı gütmeyen Argüden Yönetişim Akademisi’nin kuruluşuna öncülük yapmıştır. Ulusal Ağlar Danışma Kurulu Başkanı seçilerek UN Global Compact Yönetim Kurulu’nda görev almıştır. KalDer, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Özel Sektör Gönüllüler Derneği, BÜMED, TESEV, Türk-Amerikan ve Türk-Kanada İş Konseyleri gibi birçok sivil toplum kuruluşunun kuruculuğunu ve/veya liderliğini üstlenmiştir. Stratejik Liderlik, Üstün Vatandaşlık, Seçkin Kariyer gibi birçok ödül sahibi olan Dr. Argüden, yaşam kalitesini yükseltme çalışmaları nedeniyle Dünya Ekonomik Forumu tarafından “Geleceğin 100 Global Lideri” arasına seçilmiştir.

5. Armağan Özgörkey

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

1998 yılından beri Coca-Cola İçecek Yönetim Kurulu Üyesi olan Armağan Özgörkey lisans diplomasını ABD’nin Atlanta şehrinde Oglethorpe Üniversitesi’nden muhasebe alanında almıştır. 1985-1995 arası, aile firması bünyesinde Coca-Cola Türkiye'nin Ege ve Akdeniz bölgelerini ve aynı zamanda Romanya'yı da kapsayan projede CEO’luk görevini yapmıştır. 1995'da Efes İçecek Grubuna katılan Özgörkey, Romanya'daki içecek yatırımı projeleri konusu ağırlıklı olarak Doğu Avrupa Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Özgörkey, 1997 yılından bu yana plastik, ambalaj ve meyve suyu konsantresi sektörlerinde faaliyet gösteren Özgörkey Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, Coca-Cola İçecek A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, 2009 yılından bu yana da meyve ve sebze suyu konsantresi sektörlerinde faaliyet gösteren Anadolu Etap Tarım ve Gıda Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir 1993 yılında Romanya İzmir Fahri Konsolosu olan Özgörkey bunun devamında 2002 yılında Devlet Nişanı Ödülü ile onurlandırıldı. Halen Romanya Antalya Fahri Konsolosu olarak görevine devam ediyor. 2006-2012 yılları arasında Türkiye Binicilik Federasyonu Başkanlığı yapmış olup, halihazırda Avrupa Binicilik Federasyonu (EEF) Başkan Yardımcısı ve Uluslararası Binicilik Federasyonu (FEI) Grup I Başkanıdır.

6. M. Hurşit Zorlu

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

2004 yılında Coca-Cola İçecek Yönetim Kurulu Üyesi olan Hurşit Zorlu, yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde tamamladı. Toz Metal ve Türk Hava Yollarında çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1984 yılında Anadolu Grubuna bağlı Efes İçecek Grubunda Pazarlama uzmanı olarak göreve başladı. Efes İçecek Grubundaki kariyeri boyunca sırası ile Pazarlama şefi, Proje Geliştirme Müdür Yardımcılığı, Proje Geliştirme Müdürlüğü, İş Geliştirme ve Yatırımcı İlişkileri Direktörlüğü gibi çeşitli görevler üstlendi. 2000-2008 yılları arasında Efes İçecek Grubu Mali İşler ve Yatırımcı İlişkileri Direktörlüğü, 2008-2013 yılları arasında Anadolu Grubu Mali İşler Başkanlığı görevlerini yürüttü. 2013-2017 yılları arasında Anadolu Grubu İcra Başkan Yardımcısı olarak görevine devam eden M. Hurşit Zorlu, Şubat 2017 itibarıyla Anadolu Grubu İcra Başkanlığı görevine atanmıştır. Aynı zamanda Anadolu Grubu’nun çeşitli şirketlerinde Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Zorlu ayrıca Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nde (TKYD) Yönetim Kurulu Başkanı ve Yatırımcı İlişkileri Derneği’nde (TUYİD) Yönetim Kurulu üyesi olarak görev üstlenmiştir.

7. S. Metin Ecevit

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

1946 yılında doğan Metin Ecevit, 1967 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdikten sonra 1976 yılında Syracuse Üniversitesi’nden ekonomi alanında yüksek lisans derecesi almıştır. 1967-1980 tarihleri arasında Maliye Bakanlığı’nda Hesap Uzmanı ve Gelirler Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 1980’den itibaren çalışmakta olduğu Anadolu Grubu’nun otomotiv şirketlerinde Genel Müdür, Murahhas Aza ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev almıştır. 2006 yılında Otomotiv Grubu Başkanı iken Grubun yaş yönetmeliği gereği emekli olmuştur. 1992- 2004 yılları arasında İthal Otomobilleri Türkiye Mümessilleri Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır. Halen Coca-Cola İçecek A.Ş. ve birçok diğer Anadolu Grubu şirketinde Yönetim Kurulu Üyesi ve Yazıcılar Holding A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam etmektedir.

8. Ahmet Cemal Dördüncü

BAĞIMSIZ YÖNETİM KURULU ÜYESİ

1953 yılında İstanbul’da doğan Ahmet C. Dördüncü, Çukurova Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuş, sonrasında Mannheim ve Hannover Üniversiteleri’nde lisansüstü çalışmalar yapmıştır. İş hayatına, Almanya’da Claas OHG firmasında başlayan Dördüncü, 1984-1987 yılları arasında Türkiye’de Mercedes Benz A.Ş. firmasında kariyerine devam etmiştir. 1987 yılında Sabancı Grubu’na katılmış ve 1998 yılına kadar Kordsa A.Ş.’de çeşitli görevlerde yer almıştır. 1998 yılında Grubun DUSA firmasında DUSA Güney Amerika ve daha sonra DUSA Kuzey Amerika’da Genel Müdür/Başkan olarak görev yapmıştır. 2004 yılında H.Ö. Sabancı Holding A.Ş. Stratejik Planlama ve İş Geliştirme Grup Başkanlığı’nı görevinin ardından, 2005-2010 yılları arasında H.Ö. Sabancı Holding A.Ş. İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür. Ocak 2013’ten bu yana Akkök Holding’in İcra Kurulu Başkanı olan Ahmet C. Dördüncü, Ulusal İnovasyon Girişimi’nin Kurucu üyelerindendir. İngilizce, Almanca, Portekizce ve İspanyolca bilen Dördüncü, SAF GYO, Gizem Frit’in Yönetim Kurulu Başkanlıklarının yanı sıra, Akkök Holding ve çeşitli Akkök Grup Şirketlerinin Yönetim Kurullarında görev yapmaktadır. Dördüncü, Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayii ve Ticaret A.Ş., Coca- Cola İçecek A.Ş., Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş. ve International Paper Co. şirketlerinde de Yönetim Kurulu Üyesidir.

9. Hamit Sedat Eratalar

BAĞIMSIZ YÖNETİM KURULU ÜYESİ

1952 yılında Bolu’da doğan Hamit Sedat Eratalar, lise öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi – Ekonomi ve Maliye Bölümü’nden mezun olmuştur. Mesleki kariyerine 1975 yılında Maliye Müfettişi olarak başlayan Eratalar, 1980 yılından itibaren Arthur Andersen Ltd. Şti.’ne katılmış ve çeşitli yönetim pozisyonlarında çalışmış, aynı zamanda Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş., Tüpraş, HSBC Bank A.Ş. ve Finans Bank A.Ş. şirketlerinde Yasal Denetçi olarak görev yapmıştır. 2001-2007 yılları arasında Eratalar Yönetim Danışmanlığı A.Ş.’de Ortak, Genel Müdür olarak görev almıştır ve 2007-2012 yılları arasında DRT Danışmanlık A.Ş.’de Danışman olarak çalışmıştır. Halen Deutsche Bank A.Ş., Knauf Alçı Sanayi A.Ş., Adel Kalemcilik A.Ş. ve Borusan Grubu’nda Yönetim Kurulu Üyesi, Eratalar Yeminli Mali Müşavirlik Limited Şirketi’nde Ortak olarak görev yapmaktadır. Hamit Sedat Eratalar, Coca-Cola İçecek ve Anadolu Grubu şirketlerinde son on yıl içerisinde toplam 6 yıldan fazla yönetim kurulu üyeliği yapmamıştır. Ayrıca, Coca-Cola İçecek ve Anadolu Grubu şirketlerinde son 5 yıl içerisinde icracı yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunmamıştır. Hamit Sedat Eratalar TÜSİAD ve Vergi Konseyinin üyesidir.

 

10. Mehmet Mete Başol

BAĞIMSIZ YÖNETİM KURULU ÜYESİ

1957 yılında doğan Mete Başol, Arizona State Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olduktan sonra bankacılık kariyerine 1984 yılında Interbank’ta başlamıştır. 1988 yılında Bankers Trust Co. New York ve T. İş Bankası ortaklığı olarak kurulan yatırım bankası Türk Merchant Bank A.Ş.’ye Hazine, Fon Yönetimi ve Dış İlişkiler Müdürü olarak atanan Mete Başol, 1992 yılında Genel Müdür Yardımcısı olarak sermaye piyasaları grubunun sorumluluğunu da almıştır. 1995 yılında Bankers Trust tarafından bankanın tamamının satın alınmasını müteakip Yönetim Kurulu ve Kredi Komitesi Üyeliğine atanmıştır. 1997-2001 yılları arasında Bankers Trust A.Ş. ve Deutsche Bank A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. 2001-2003 yılları arasında kanun ile oluşturulan kamu bankaları ortak Yönetim Kuruluna (T.C. Ziraat Bankası, T. Halk Bankası, T. Emlak Bankası) Murahhas Üye olarak katılmıştır. Bu görevden sonra iki ortakla birlikte Tridea Danışmanlık şirketini kuran ve bazı KOBİ’lere mali ve idari danışmanlık hizmetleri veren Mete Başol, 2009 yılından beri kendi şahıs firması altında danışmanlık hizmetlerine devam etmektedir. Mete Başol ayrıca Galatasaray Sportif A.Ş. (2011-2012), T. İş Bankası A.Ş. (2011- 2014), Dedeman Holding A.Ş. (2008-2014), Dedeman Turizm Otelcilik Yatırım A.Ş. (2012-2014). Halen Enerya Gaz Dağıtım A.Ş ve Enerya Gaz Ticaret A.Ş. (2015), Nurol Yatırım Bankası A.Ş. (2014) şirketlerinde Yönetim Kurulu üyeliği yapmış, 2012 yılından beri ise Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş. ve Coca-Cola İçecek A.Ş.’de bağımsız Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

11. İzzet Karaca

BAĞIMSIZ YÖNETİM KURULU ÜYESİ

1954 yılında doğan İzzet Karaca, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden 1977 yılında mezun olmuştur. Çalışma hayatına 1977 yılında Koç Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nde başlayan Karaca, 1985 yılına kadar Endüstri Mühendisliği ve Bilgi Teknolojileri Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. 1985-1988 yılları arasında Ford Otosan’da Sistem ve Organizasyon Direktörü olarak görev yapan İzzet Karaca, 1988 yılından itibaren Unilever’de Almanya, Türkiye ve Baltık Ülkelerinde olmak üzere İç Denetim Grup Müdürlüğü, Lojistik Müdürlüğü, Ticari Direktörlük, Genel Müdürlük gibi çeşitli görevlerde bulunmuştur. İzzet Karaca ayrıca, 2011-2013 yılları arasında Uluslararası Yatırımcılar Derneği Başkanlığı görevini de yürütmüştür. Karaca, Unilever Türkiye ve Unilever Kuzey Afrika, Orta Doğu, Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya bölgesi İcra Kurulu Başkanlığı görevleri ile Unilever CEO Forumu üyeliğini yürüttükten sonra 31 Aralık 2013 tarihinde emekliye ayrılmıştır. 2015 yılında “Yeni CEO... Sensin” adlı ilk kitabını yayımlamıştır.

 

Denetim Komitesi

Mehmet Mete Başol, Başkan

Hamit Sedat Eratalar, Üye

 

Kurumsal Yönetim Komitesi

Hamit Sedat Eratalar, Başkan

Dr. R.Yılmaz Argüden, Üye

M.Hurşit Zorlu, Üye

Deniz Can Yücel, Üye

 

Riskin Erken Saptanması Komitesi

Ahmet Cemal Dördüncü, Başkan

M. Hurşit Zorlu, Üye

S. Metin Ecevit, Üye

İzzet Karaca, Üye

adinteractive