YÖNETİM KURULU ÜYELERİ

Tuncay Özilhan

Yönetim Kurulu Başkanı

1996 yılında Coca-Cola İçecek Yönetim Kurulu Başkanı olan Tuncay Özilhan’ın 1977 yılında Erciyas Biracılık Genel Müdürlüğü ile başlayan iş hayatı, Anadolu Endüstri Holding Bira Grubu Koordinatörlüğü, Anadolu Endüstri Holding Genel Koordinatörlüğü ve 1984 yılında atandığı Anadolu Endüstri Holding İcra Başkanlığı görevleri ile devam etti. 2007 yılından bu yana Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren Özilhan, bu görevinin yanı sıra başta Anadolu Efes Biracılık ve Coca-Cola Satış ve Dağıtım olmak üzere birçok grup şirketinin yönetim kurulu başkanlıklarını da yürütmektedir. 2001 - 2003 yılları arasında TÜSİAD Başkanlığı görevini yürüten Tuncay Özilhan halen; TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı, DEİK Yönetim Kurulu Üyeliği ile Türkiye–Rusya İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanlığı, Estonya Fahri Konsolosluğu ve Anadolu Efes Spor Kulübü Başkanlığı görevlerini de sürdürmektedir. Tuncay Özilhan, Japon hükümetince takdim edilen en önemli nişanlardan olan, “The Order of the Rising Sun, Gold and Silver Star (Altın ve Gümüş Yıldız, Yükselen Güneş Nişanı)” sahibidir.

Galya Fani Molinas

Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Çalışma hayatına 1989 yılında Unilever Türkiye'de marka yöneticisi olarak başladı. 1996 yılında Pazarlama Müdürü olarak Coca-Cola Türkiye ailesine katıldı. 2001-2005 yılları arasında Türkiye, Orta Avrupa ve Rusya Bölgelerinden sorumlu Pazarlama Direktörlüğü görevlerinde bulundu. 2005 yılında Rusya, Hindistan, Adriyatik ve Balkan ülkeleri, Kafkasya ve Orta Asya Cumhuriyetleri ile Ortadoğu'yu kapsayan Coca-Cola Avrasya Grubu Pazarlama Direktörü oldu. 2009 yılında Coca-Cola Türkiye Bölgesi Başkanlığı görevine atandı. 2012 yılında Kafkasya ve Orta Asya Bölümü’nün görev alanına eklenmesi ile Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Başkanı oldu. Molinas, Coca-Cola İçecek A.Ş., Coca-Cola Beverages Pakistan ve Equatorial Coca-Cola Bottling Company Yönetim Kurulu üyesidir. 2007–2012 yılları arasında Coca-Cola Kadın Liderler Konseyi üyeliği, 2011-2015 döneminde ise, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Başkanı olarak görev yaptı. Halen Coca-Cola Hayata Artı Vakfı'nın Yönetim Kurulu Başkanı ve 2013'ten bu yana YASED Uluslararası Yatırımcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkan Vekilidir. Harvard Business School Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya Bölgesi Danışma Kurulu ve Boğaziçi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesidir. Molinas, Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunudur.

Mehmet Hurşit Zorlu

Yönetim Kurulu Üyesi

2004 yılında Coca-Cola İçecek Yönetim Kurulu Üyesi olan Hurşit Zorlu, yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde tamamladı. Toz Metal ve Türk Hava Yollarında çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1984 yılında Anadolu Grubuna bağlı Efes İçecek Grubunda Pazarlama uzmanı olarak göreve başladı. Efes İçecek Grubundaki kariyeri boyunca sırası ile Pazarlama şefi, Proje Geliştirme Müdür Yardımcılığı, Proje Geliştirme Müdürlüğü, İş Geliştirme ve Yatırımcı İlişkileri Direktörlüğü gibi çeşitli görevler üstlendi. 2000-2008 yılları arasında Efes İçecek Grubu Mali İşler ve Yatırımcı İlişkileri Direktörlüğü, 2008-2013 yılları arasında Anadolu Grubu Mali İşler Başkanlığı görevlerini yürüttü. 2013-2017 yılları arasında Anadolu Grubu İcra Başkan Yardımcısı olarak görevine devam eden M. Hurşit Zorlu, Şubat 2017 itibarıyla Anadolu Grubu İcra Başkanlığı görevine atanmıştır. Aynı zamanda Anadolu Grubu’nun çeşitli şirketlerinde Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Zorlu ayrıca Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nde (TKYD) Yönetim Kurulu Başkanı ve Yatırımcı İlişkileri Derneği’nde (TUYİD) Yönetim Kurulu üyesi olarak görev üstlenmiştir.

Salih Metin Ecevit

Yönetim Kurulu Üyesi

1946 yılında doğan Metin Ecevit, 1967 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdikten sonra 1976 yılında Syracuse Üniversitesi’nden ekonomi alanında yüksek lisans derecesi almıştır. 1967-1980 tarihleri arasında Maliye Bakanlığı’nda Hesap Uzmanı ve Gelirler Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 1980’den itibaren çalışmakta olduğu Anadolu Grubu’nun otomotiv şirketlerinde Genel Müdür, Murahhas Aza ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev almıştır. 2006 yılında Otomotiv Grubu Başkanı iken Grubun yaş yönetmeliği gereği emekli olmuştur. 1992- 2004 yılları arasında İthal Otomobilleri Türkiye Mümessilleri Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır. Halen Coca-Cola İçecek A.Ş. ve birçok diğer Anadolu Grubu şirketinde Yönetim Kurulu Üyesi ve Yazıcılar Holding A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam etmektedir.

Talip Altuğ Aksoy

Yönetim Kurulu Üyesi

Talip Altuğ Aksoy, ABD’de Oglethorpe Üniversitesi’nden ekonomi lisans diplomasına sahiptir. Kariyerine 1995 yılında Anadolu Grubu Mali İşler Uzman Yardımcısı olarak başlamış, 1996 yılında Mali İşler Uzmanı olarak atanmıştır. 1998-2000 yılları arasında İnsan Kaynakları ve Fon Yönetimi Uzmanı olarak görev yapmıştır. 2000-2003 yılları arasında Efes Sınai Satış ve Pazarlama Direktörü olarak görev alan Aksoy, Ocak 2003’te Efes Bira Grubu Ticaret ve İhracat Direktörü olmuştur. 2006 yılında Satınalma ve Lojistik Direktörü olarak Grup’taki kariyerine devam eden Aksoy, Haziran 2008’den 1 Kasım 2011 tarihine dek Efes Bira Grubu Tedarik Zinciri Direktörü olarak görev yapmıştır. Kasım 2011 itibarıyla atandığı Efes Türkiye Genel Müdürlüğü görevini 1 Ocak 2017 tarihine kadar sürdüren Talip Altuğ Aksoy, Anadolu Grubu şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya devam etmektedir.

Kamilhan Süleyman Yazıcı

Yönetim Kurulu Üyesi

Kamilhan Yazıcı, ABD Emory Üniversitesi’nden İşletme lisans diplomasına sahiptir. Kariyerine 2000 yılında Mali İşler Uzmanı olarak başlamış, sonra da İnsan Kaynakları Uzmanı olarak görevine devam etmiştir. 2003-2005 yılları arasında Efes Rusya’da Pazarlama Uzmanı olarak görev yaptığı sırada AIBEC’de (American Institute of Business and Economics) MBA yapmıştır. Yazıcı, Şubat 2005’te Efes Rusya Yeni Ürün Geliştirme Müdürü olarak atanmıştır. 2006-2008 yılları arasında Lojistik Sistemleri Müdürü olarak Rusya’da görev yapan Yazıcı, Kasım 2008’de Efes Rusya Tedarik Zinciri Direktörü olarak atanmıştır. 2010 yılında Efes Rusya Geliştirme Direktörü olarak Grup’taki kariyerine devam eden Yazıcı, Kasım 2011’den itibaren Efes Moldova Genel Müdürü olarak görev yapmıştır. Kamilhan Yazıcı 1 Aralık 2014 tarihi itibarıyla Anadolu Efes Pazar Geliştirme Direktörü olarak atanmıştır.

Mehmet Cem Kozlu

Yönetim Kurulu Üyesi

1946 yılında doğan Dr. Cem Kozlu, orta ve lise öğrenimini Robert Kolej’de tamamladıktan sonra Denison Üniversitesi’nden lisans, Stanford Üniversitesi’nden MBA, Boğaziçi Üniversitesi’nden doktora derecelerini almıştır. 1978-1981 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde Uluslararası Pazarlama ve İhracat İdaresi dersleri veren Dr. Kozlu, 1985 yılında da Denison Üniversitesi İktisat Bölümü’nde misafir Profesör olarak görev yapmıştır. Çeşitli ulusal ve uluslararası şirketlerde yönetici olarak çalışan Dr. Kozlu, 1988-1991 yılları arasında Türk Hava Yolları Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı,1990’da ise Avrupa Havayolları Birliği (AEA) Başkanı olarak görev almıştır. 1991-1995 döneminde Milletvekili olarak, 1997-2003 yılları arasında da THY Yönetim Kurulu Başkanı olarak kamu hizmetini sürdürmüştür. Dr. Kozlu, 1996 yılından bu yana The Coca-Cola Company’de farklı görevlerde bulunmuştur. Sırasıyla Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Cumhuriyetleri İcra Direktörlüğü, Viyana merkezli Orta Avrupa, Avrasya ve Orta Doğu Grubu Başkanlığı yapan Dr. Kozlu, Nisan 2006’da emekli olmuştur. Halen Singapur merkezli Evyap Asia’nın Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Ayrıca İstanbul merkezli Coca-Cola Satış ve Dağıtım A.Ş., Anadolu Endüstri Holding A.Ş., Kamil Yazıcı Yönetim ve Danışmanlık A.Ş., Pegasus Hava Yolları, DO & CO Aktiengesellschaft (Viyana), Global İlişkiler Forumu Yönetim Kurulları’nın da üyesi olan Kozlu, Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu Danışma Kurulu Üyesi ve Anadolu-Johns Hopkins Sağlık Merkezi ve İstanbul Modern Sanatlar Vakfı’nda da Mütevelli Heyeti Üyesi’dir.

Ahmet Boyacıoğlu

Yönetim Kurulu Üyesi

1946 yılında doğan Ahmet Boyacıoğlu, lisans diplomasını Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari İlimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden almıştır. Boyacıoğlu, Efes İçecek Grubu’ndaki kariyerine 1973 yılında başlamıştır. 1973-2005 yılları arasında Bursa Bölge Satış Müdürü, Ege Biracılık ve Malt San. A.Ş. Satış Müdürü, Güney Biracılık ve Malt San. A.Ş. Genel Müdürü, Ege Biracılık ve Malt San. A.Ş. Genel Müdürü, Doğu Avrupa Başkanı, Yurt Dışı Bira Operasyonları Başkanı ve Strateji ve İş Geliştirme Başkanı olarak görev yapmıştır. 2005 yılı Mayıs ayında Efes Bira Grubu Başkanlığı’na atanan Boyacıoğlu, 1 Şubat 2007 itibarıyla emekli olmuştur. Kendisi halen Anadolu Grubu şirketlerinin bir kısmında Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevine devam etmektedir.

Ahmet Cemal Dördüncü

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

1953 yılında İstanbul’da doğan Ahmet C. Dördüncü, Çukurova Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuş, sonrasında Mannheim ve Hannover Üniversiteleri’nde lisansüstü çalışmalar yapmıştır. İş hayatına, Almanya’da Claas OHG firmasında başlayan Dördüncü, 1984-1987 yılları arasında Türkiye’de Mercedes Benz A.Ş. firmasında kariyerine devam etmiştir. 1987 yılında Sabancı Grubu’na katılmış ve 1998 yılına kadar Kordsa A.Ş.’de çeşitli görevlerde yer almıştır. 1998 yılında Grubun DUSA firmasında DUSA Güney Amerika ve daha sonra DUSA Kuzey Amerika’da Genel Müdür/Başkan olarak görev yapmıştır. 2004 yılında H.Ö. Sabancı Holding A.Ş. Stratejik Planlama ve İş Geliştirme Grup Başkanlığı’nı görevinin ardından, 2005-2010 yılları arasında H.Ö. Sabancı Holding A.Ş. İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür. Ocak 2013’ten bu yana Akkök Holding’in İcra Kurulu Başkanı olan Ahmet C. Dördüncü, Ulusal İnovasyon Girişimi’nin Kurucu üyelerindendir. İngilizce, Almanca, Portekizce ve İspanyolca bilen Dördüncü, SAF GYO, Gizem Frit’in Yönetim Kurulu Başkanlıklarının yanı sıra, Akkök Holding ve çeşitli Akkök Grup Şirketlerinin Yönetim Kurullarında görev yapmaktadır. Dördüncü, Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayii ve Ticaret A.Ş., Coca- Cola İçecek A.Ş., Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş. ve International Paper Co. şirketlerinde de Yönetim Kurulu Üyesidir. Ahmet Dördüncü Coca-Cola İçecek A.Ş.’de son on yıl içerisinde toplam 6 yıldan fazla yönetim kurulu üyeliği yapmamıştır. Ayrıca, Coca-Cola İçecek A.Ş.’de son 5 yıl içerisinde icracı yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunmamıştır.

Hamit Sedat Eratalar

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

1952 yılında Bolu’da doğan Hamit Sedat Eratalar, lise öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi – Ekonomi ve Maliye Bölümü’nden mezun olmuştur. Mesleki kariyerine 1975 yılında Maliye Müfettişi olarak başlayan Eratalar, 1980 yılından itibaren Arthur Andersen Ltd. Şti.’ne katılmış ve çeşitli yönetim pozisyonlarında çalışmış, aynı zamanda Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş., Tüpraş, HSBC Bank A.Ş. ve Finans Bank A.Ş. şirketlerinde Yasal Denetçi olarak görev yapmıştır. 2001-2007 yılları arasında Eratalar Yönetim Danışmanlığı A.Ş.’de Ortak, Genel Müdür olarak görev almıştır ve 2007-2012 yılları arasında DRT Danışmanlık A.Ş.’de Danışman olarak çalışmıştır. Halen Deutsche Bank A.Ş., Knauf Alçı Sanayi A.Ş., Adel Kalemcilik A.Ş. ve Borusan Grubu’nda Yönetim Kurulu Üyesi, Eratalar Yeminli Mali Müşavirlik Limited Şirketi’nde Ortak olarak görev yapmaktadır. Hamit Sedat Eratalar, Coca-Cola İçecek A.Ş.’de son on yıl içerisinde toplam 6 yıldan fazla yönetim kurulu üyeliği yapmamıştır. Ayrıca, Coca-Cola İçecek A.Ş.’de son 5 yıl içerisinde icracı yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunmamıştır. Hamit Sedat Eratalar TÜSİAD ve Vergi Konseyinin üyesidir.

Mehmet Mete Başol

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

1957 yılında doğan Mete Başol, Arizona State Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olduktan sonra bankacılık kariyerine 1984 yılında Interbank’ta başlamıştır. 1988 yılında Bankers Trust Co. New York ve T. İş Bankası ortaklığı olarak kurulan yatırım bankası Türk Merchant Bank A.Ş.’ye Hazine, Fon Yönetimi ve Dış İlişkiler Müdürü olarak atanan Mete Başol, 1992 yılında Genel Müdür Yardımcısı olarak sermaye piyasaları grubunun sorumluluğunu da almıştır. 1995 yılında Bankers Trust tarafından bankanın tamamının satın alınmasını müteakip Yönetim Kurulu ve Kredi Komitesi Üyeliğine atanmıştır. 1997-2001 yılları arasında Bankers Trust A.Ş. ve Deutsche Bank A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. 2001-2003 yılları arasında kanun ile oluşturulan kamu bankaları ortak Yönetim Kuruluna (T.C. Ziraat Bankası, T. Halk Bankası, T. Emlak Bankası) Murahhas Üye olarak katılmıştır. Bu görevden sonra iki ortakla birlikte Tridea Danışmanlık şirketini kuran ve bazı KOBİ’lere mali ve idari danışmanlık hizmetleri veren Mete Başol, 2009 yılından beri kendi şahıs firması altında danışmanlık hizmetlerine devam etmektedir. Mete Başol ayrıca Galatasaray Sportif A.Ş. (2011-2012), T. İş Bankası A.Ş. (2011- 2014), Dedeman Holding A.Ş. (2008-2014), Dedeman Turizm Otelcilik Yatırım A.Ş. (2012-2014). Halen Enerya Gaz Dağıtım A.Ş ve Enerya Gaz Ticaret A.Ş. (2015), Nurol Yatırım Bankası A.Ş. (2014) şirketlerinde Yönetim Kurulu üyeliği yapmış, 2012 yılından beri ise Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş. ve Coca-Cola İçecek A.Ş.’de bağımsız Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Mete Başol, Coca-Cola İçecek A.Ş.’de son on yıl içerisinde toplam 6 yıldan fazla yönetim kurulu üyeliği yapmamıştır. Ayrıca, Coca-Cola İçecek A.Ş.’de son 5 yıl içerisinde icracı yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunmamıştır.

İzzet Karaca

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

1954 yılında doğan İzzet Karaca, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden 1977 yılında mezun olmuştur. Çalışma hayatına 1977 yılında Koç Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nde başlayan Karaca, 1985 yılına kadar Endüstri Mühendisliği ve Bilgi Teknolojileri Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. 1985-1988 yılları arasında Ford Otosan’da Sistem ve Organizasyon Direktörü olarak görev yapan İzzet Karaca, 1988 yılından itibaren Unilever’de Almanya, Türkiye ve Baltık Ülkelerinde olmak üzere İç Denetim Grup Müdürlüğü, Lojistik Müdürlüğü, Ticari Direktörlük, Genel Müdürlük gibi çeşitli görevlerde bulunmuştur. İzzet Karaca ayrıca, 2011-2013 yılları arasında Uluslararası Yatırımcılar Derneği Başkanlığı görevini de yürütmüştür. Karaca, Unilever Türkiye ve Unilever Kuzey Afrika, Orta Doğu, Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya bölgesi İcra Kurulu Başkanlığı görevleri ile Unilever CEO Forumu üyeliğini yürüttükten sonra 31 Aralık 2013 tarihinde emekliye ayrılmıştır. 2015 yılında “Yeni CEO... Sensin” adlı ilk kitabını yayımlamıştır. İzzet Karaca, Coca-Cola İçecek A.Ş.’de son on yıl içerisinde toplam 6 yıldan fazla yönetim kurulu üyeliği yapmamıştır. Ayrıca, Coca-Cola İçecek A.Ş.’de son 5 yıl içerisinde icracı yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunmamıştır.

 

Denetim Komitesi

Mehmet Mete Başol, Başkan

Hamit Sedat Eratalar, Üye

 

Kurumsal Yönetim Komitesi

İzzet Karaca, Başkan

M. Hurşit Zorlu, Üye

R. Yılmaz Argüden, Üye

M. Mete Başol, Üye

Deniz Can Yücel, Üye

 

Riskin Erken Saptanması Komitesi

Ahmet Cemal Dördüncü, Başkan

İzzet Karaca, Üye

adinteractive