EMEA Bölgesi’nde Sektörünün İlk Sürdürülebilirlik Endeksli Tahvili Coca-Cola İçecek’ten

Basin Bültenleri Ocak 21, 2022

Sürdürülebilirlik hedeflerini faaliyetlerinin merkezine koyan Coca-Cola İçecek (CCI), Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesindeki içecek endüstrisinin ilk sürdürülebilirlik endeksli tahviline imza attı. Gelişmekte olan ülkelere yönelik risk iştahının zayıfladığı bu dönemde gerçekleştirilen borçlanma kapsamında CCI, yüzde 4,75 faiz üzerinden 7 yıl vadeli 500 milyon dolar tahvil ihraç etti. CCI bu ihraçla Türkiye’nin en büyük sürdürülebilirlik endeksli tahvil ihracını ülkenin yurtdışı pazarlara borçlanma oranı referansına göre daha düşük maliyetle gerçekleştirmiş oldu.

Coca-Cola İçecek CEO’su Burak Başarır, “Türkiye dahil 11 ülkede 430 milyonun üzerinde tüketiciye hizmet veriyor, tüm paydaşlarımız için değer yaratmak üzere faaliyet gösteriyoruz. Sürdürülebilirlik odağımız ve entegre iş modelimizin en somut örneği olarak sürdürülebilirlik endeksli tahvilimizi çıkardık. Türkiye piyasasına da hareket getiren CCI tahvili ile hem Türkiye hem de içecek sektörünün EMEA bölgesindeki ilk sürdürülebilirlik endeksli tahvilini çıkarmaktan gurur duyuyoruz” diye konuştu. CCI’ın 2021 yılında uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P ve Fitch tarafından yatırım yapılabilir seviye olan “BBB-” notu aldığını hatırlatan Başarır, “Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları tarafından teyit edilen başarılı performansımızla son derece avantajlı bir bono ihracı gerçekleştirdik” dedi. 

Son altı ayda Türkiye pazarından çıkan ilk özel sektör ihracı olan tahvillerin yüzde 34’ü ABD, yüzde 30’u Avrupa Birliği ve %16’sı Birleşik Krallık pazarlarında satıldı. CCI’ın başarısında dünyanın en önemli markalarından bazılarını portföyünde bulundurmasının yanı sıra, yüksek potansiyelli ülkelerde kurumsal yönetim ilkelerini odağına alan iş modeli, güçlü bilançosu, tahvilin sürdürülebilirlik yönünün bulunması, Anadolu Grubu ve The Coca-Cola Company ile istikrarlı hissedarlık yapısı önemli rol oynadı.

Sürdürülebilirliği iş modelinin temelinde kabul eden CCI, bu tahvil ile finansal stratejisi ve sürdürülebilirlik odak alanlarının arasındaki güçlü bağı da ortaya koymuş oldu. İhraç öncesinde 75’i aşkın yatırımcıyla yapılan toplantılar sonucunda tahvil yatırımcılar tarafından olumlu karşılandı. İkinci Taraf Görüşü veren bağımsız ESG araştırma, derecelendirme ve veri şirketi Sustainalytics, CCI’ın sürdürülebilirlik çerçeve dokümanında belirtilen hedefleri güçlü olarak değerlendirdi. CCI’ın baz aldığı 2020’deki su kullanım verimliliğini 2027 yılına kadar yüzde 13 ve 2029 yılına kadar yüzde 17 artırma taahhüdünü ise iddialı olarak nitelendirdi.

 

Firma Profili

CCI Türkiye, Pakistan, Kazakistan, Irak, Özbekistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Ürdün, Tacikistan, Türkmenistan ve Suriye’de faaliyet gösteren çok uluslu bir içecek şirketidir. Coca-Cola sisteminin önemli şişeleyicilerinden biri olan CCI, The Coca-Cola Company'nin gazlı ve gazsız içeceklerini üretir, dağıtır ve satar.

10.000'e yakın çalışanı ve 11 ülkede toplam 29 fabrikası bulunan CCI, 430 milyonluk tüketici kitlesine geniş bir içecek yelpazesi sunar. Ürün portföyünde gazlı içeceklerin yanı sıra meyve suları, sular, spor içecekleri, enerji içecekleri ve buzlu çaylar yer almaktadır.

CCI'ın hisseleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (BİST) "CCOLA.IS" sembolü ile, Eurobond’u ise İrlanda Menkul Kıymetler Borsası'nda "CCOLAT" sembolü ile işlem görmektedir.


YASAL UYARI:
BU BELGENIN AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI, KANADA, JAPONYA VE AVUSTRALYA’DA YAYINLANMASI VEYA DAĞITIMI YASAKTIR
Bu bildirim, bir menkul kıymet arzı veya yatırımı veya bu tür bir arz veya yatırımın yasa dışı olacağı herhangi bir yargı merciinde menkul kıymet arzı veya satış için yatırım teklifi ya da daveti değildir. Bu amaçla, herhangi bir yargı merciinde menkul kıymetlerin arzına veya bu duyurunun bulundurulmasına veya dağıtılmasına izin verecek hiçbir işlem için gerekli işlemler yapılmamıştır. Bu duyuruyu elinde bulunduran kişilerin, bu tür kısıtlamalar hakkında kendilerini bilgilendirmeleri ve bunlara uymaları gerekmektedir.

Bu materyaller Amerika Birleşik Devletleri’nde herhangi bir menkul kıymet arzı değildir. Bu materyallerin ilişkili olduğu menkul kıymetler, değiştirilmiş haliyle 1933 ABD Menkul Kıymetler Yasası çerçevesinde ("Menkul Kıymetler Yasası") tescil edilmemiştir ve tescil edilmeksizin, tescil muafiyeti olmaksızın veya Menkul Kıymetler Yasası çerçevesinde tescil gerektirmeyen bir işleme konu olmadığı müddetçe Amerika Birleşik Devletleri’nde ihraç edilemez veya satılamaz. Amerika Birleşik Devletleri’nde menkul kıymet halka arzı yapılmayacaktır.

Birleşik Krallık’ta, bu belge yalnızca, Mali Hizmetler ve Piyasalar Kanunu'nun 2000 (Mali Tanıtma), tadil edildiği hali ile, Kural 2005 (“Kural”) Madde 19 (5) kapsamına giren profesyonel tecrübesi olan kişilere ve Kural madde 49 (2) kapsamında bildirilebilecek diğer kişilere (bunların hepsi birlikte "İlgili Kişiler" olarak anılacaktır) dağıtılmakta ve yönlendirilmektedir. Birleşik Krallık’ta, bu belgenin ilgili olduğu herhangi bir yatırım veya yatırım faaliyeti yalnızca ilgili kişilere açık olup yalnızca ilgili kişilerce yapılabilecektir. Birleşik Krallık’ta İlgili Kişi olmayan herhangi bir kişi, bu belgeye veya içeriğine dayanmamalı ve herhangi bir aksiyon almamalıdır.

Menkul kıymetler, Sermaye Piyasası Kurulu'nun (“SPK”) onayı olmaksızın, Sermaye Piyasası Kanunu çerçevesinde bir satış veya halka arz oluşturan koşullar altında Türkiye'de satılmayacaktır. Türkiye'de menkul kıymetlerin tahsisli satış veya halka arz yoluyla satış sayılabilecek herhangi bir işlem SPK'nın onayı olmaksızın yapılamaz. Ayrıca, hiçbir izahname veya ihraç belgesi SPK'nın önceden onayı olmaksızın menkul kıymetlerin Türkiye’de halka arzı veya satışı amacıyla kullanılamaz.

Copyright ©2022 Sustainalytics. All rights reserved. This section contains information developed by Sustainalytics (www.sustainalytics.com). Such information and data are proprietary of Sustainalytics and/or its third party suppliers (Third Party Data) and are provided for informational purposes only. They do not constitute an endorsement of any product or project, nor an investment advice and are not warranted to be complete, timely, accurate or suitable for a particular purpose. Their use is subject to conditions available at https://www.sustainalytics.com/legal-disclaimers.Coca-Cola ve Kontur Şişe The Coca-Cola Company'nin tescilli markalarıdır. - © 2022.