Coca-Cola İçecek’ten Özbekistan’a Yatırım

Son Haberler Temmuz 07, 2021

Coca-Cola İçecek’ten Özbekistan’a yatırım

 

Coca-Cola İçecek ile Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Varlık Yönetimi Ajansı (UzSAMA) %57,118 oranındaki Coca-Cola Bottlers Uzbekistan hisselerinin özelleştirilmesi için açılan ihalenin kazananı olarak Hisse Alım Sözleşmesini imzaladı. Coca-Cola İçecek CEO’su Burak Başarır, “CCI olarak Orta Asya’daki deneyimimiz ile Özbekistan pazarına da değer katacağımıza inanıyoruz” dedi.

Coca-Cola İçecek (CCI) ve Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Varlık Yönetimi Ajansı (UzSAMA) LLC Coca-Cola Bottlers Uzbekistan’ın (CCBU) çoğunluk hissesi için Hisse Alım Sözleşmesini imzaladı. Coca-Cola Bottlers Uzbekistan’ın özelleştirilmesi için düzenlenen rekabetçi açık satış sürecine katılan CCI, 430 milyon dolar değerindeki CCBU’nun %57,118 hissesi için 252,28 milyon dolarlık nihai teklifi sundu. Sürecin hisse satın alım sözleşmesinin imzalandığı tarihten itibaren 2 ay içinde, düzenleyici kurum onayları da dahil olmak üzere, ilgili mutat onayların alınmasıyla tamamlanması bekleniyor. Onayları takiben satın alım işleminin CCI’ın konsolide kârlılığına anında katkı sağlaması öngörülüyor.

Özbekistan'ı, mevcut faaliyet gösterdikleri coğrafyaya uygun bir ülke olarak gördüklerini belirten Coca-Cola İçecek CEO’su Burak Başarır, “Özbekistan’ın katılımıyla 11 ülkede 435 milyonun üzerinde bir nüfusa hizmet sunacak olmanın heyecanı içindeyiz.  CCI olarak Orta Asya’daki deneyimimiz ile büyüme potansiyeli olan Özbekistan pazarına da değer katacağımıza inanıyoruz” diye konuştu. Başarır sözlerini “CCI’nın güçlü icra kabiliyeti, değer büyümesi modeli ve etkin operasyon stratejisinin getirdiği bilgi birikimi ve tecrübesinin kısa sürede CCBU’ya da yansımasını hedefliyoruz” diye sürdürdü.  

Faaliyetlerini Türkiye, Pakistan, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan, Ürdün, Irak, Suriye ve Tacikistan'da sürdüren CCI, 8.500'den fazla kişiye istihdam sağlıyor. CCI, toplam 26 fabrikası ile 400 milyonluk tüketici kitlesine geniş bir içecek yelpazesi sunuyor. Bölgede güçlü bir sanayi varlığı oluşturan CCI, Kafkasya ve Orta Asya'da 5 ülkedeki 6 fabrikasında 1.600 kişiye istihdam sağlıyor.  CCI, gelişmekte olan ve öncü pazarlarda kanıtlanmış bölgesel uzmanlığı ve bilgisi ile Özbekistan pazarında alkolsüz içecek sektörünün büyümesini desteklemeyi, hem ülke ekonomisi hem de CCI için değer yaratmayı hedefliyor.

 CCBU Hakkında:

Özbekistan içecek sektörünün lider firmalarından biri olan CCBU’nun, Taşkent, Urgenç ve Namangan'da 3 fabrikası bulunuyor. CCBU, 2020 yılında yaklaşık 170 milyon dolar net satış gelirine ulaşırken, FAVÖK marjı %17 olarak gerçekleşti. CCBU'nun US GAAP standartlarında hazırlanan denetimden geçmiş mali tablolarına göre net karı 19.6 milyon dolar.

 Özbekistan Hakkında:

Özbekistan yaklaşık 34 milyonluk nüfusu ile bölgenin en kalabalık ülkesi ve IMF tahminlerine göre nüfusu önümüzdeki 5 yıl içinde yıllık %1,5 büyüme potansiyeline sahip. Özbekistan GSYİH'sı 2016-2020 yılları arasında yıllık ortalama %4,5'in üzerinde büyüme kaydetti. IMF tahminlerine göre önümüzdeki beş yıl boyunca yıllık %5'in üzerinde büyümesi bekleniyor. Özbekistan'daki içmeye hazır alkolsüz pazarı 2017-2019 yılları arasında yıllık %15 büyüme kaydederken, 2020 itibariyle toplam içmeye hazır alkolsüz içecek pazarının büyüklüğü 316 milyon ünite kasa, kişi başı tüketim seviyesi ise 294 porsiyon olarak gerçekleşti. CCBU'nun %25 olan içmeye hazır alkolsüz içecek sektöründeki pazar payı önemli bir büyüme fırsatına işaret ediyor.  

CCI Hakkında:

CCI Türkiye, Pakistan, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan, Ürdün, Irak ve Tacikistan'da faaliyet gösteren çok uluslu bir içecek şirketi. Coca-Cola sisteminin önemli şişeleyicilerinden biri olan CCI, The Coca-Cola Company'nin gazlı ve gazsız içeceklerini üretim, satış ve dağıtım faaliyetlerini yürütüyor. 10 ülkede toplam 26 fabrikası bulunan CCI, 400 milyonluk tüketici kitlesine geniş bir içecek yelpazesi sunuyor. Ürün portföyünde gazlı içeceklerin yanı sıra meyve suları, sular, spor ve enerji içecekleri ve buzlu çaylar yer alıyor. CCI'ın hisseleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (BİST) "CCOLA.IS" sembolü ile Eurobond’u ise İrlanda Menkul Kıymetler Borsası'nda "CCOLAT" sembolü ile işlem görüyor.

Coca-Cola ve Kontur Şişe The Coca-Cola Company'nin tescilli markalarıdır. - © 2023.