Coca-Cola İçecek ‘Sıfır Atık’ ile Üretiyor

Son Haberler Mayis 15, 2018

Coca-Cola İçecek Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan ‘Sıfır Atık’ seferberliği kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk ve beraberindeki Bakanlık heyetini Ankara fabrikasında ağırladı.  “Atıksız Bir Dünya” vizyonu ile ‘Sıfır Atık’ seferberliğine katılan Coca-Cola İçecek Türkiye, üretim tesislerini  ‘Sıfır Atık’ statüsüne geçiriyor ve ambalajlarının yapımında kullanılan malzeme miktarını sürekli azaltıyor

Anadolu Grubu’nun ana hissedarı olduğu, Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu, Orta Asya ve Pakistan’da faaliyet gösteren Coca-Cola İçecek, Türkiye fabrikalarında başlattığı ‘Sıfır Atık’ uygulamasıyla endüstriye öncülük ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan ‘Sıfır Atık’ seferberliğine katılan Coca-Cola İçecek Türkiye atıksız bir dünya için atıklarını sürekli olarak azaltıyor ve geri dönüşüme kazandırıyor. Ankara’daki fabrikasında ‘Sıfır Atık’ ile üretim yapmaya başlayan Coca-Cola İçecek Türkiye, bu uygulamayı Türkiye’deki 10 fabrikasında da hızla yaygınlaştıracak.

‘Sıfır Atık’ seferberliği kapsamında T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk ve beraberindeki Bakanlık heyetini Ankara fabrikasında ağırlayan Coca-Cola İçecek Türkiye, son 8 yılda PET ambalajlarında yürüttüğü hafifletme çalışmaları ile 15.000 ton daha az hammadde kullandı. ‘Damla’ su markasının 330 ml’lik şişelerinde % 30 bitki özlü malzeme kullanan Coca-Cola İçecek, cam ve alüminyum ambalajlarında geri dönüştürülmüş malzeme kullanıyor, piyasaya sürdüğü ambalajların %54’ünü geri dönüşüme kazandırıyor. Coca-Cola İçecek Türkiye ayrıca, geri dönüşlü cam şişelerle, sadece geçen yıl 780 bin ağacın bir yıl içinde emdiği karbondioksite denk emisyonu önledi.

Proje tüm yurda yayılıyor
‘Sıfır Atık’ seferberliği ile birlikte atık oluşumunun engellenmesi, kaynakta ayrı toplanması ve geri kazanımın sağlanmasına ilişkin farkındalığın yurt çapında hızla yayıldığını dile getiren T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinasyonunda yürütülen Sıfır Atık Projesi’ni ilk olarak kamu kurum ve kuruluşlarında hayata geçirmeye başladık. Ülkemizin benzersiz doğal güzelliklerini korumamıza destek olan Sıfır Atık Projesi’nin endüstriye de hızla yayıldığını görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz.  Coca-Cola gibi büyük bir şirketin Sıfır Atık Projesi’nde yer alması tüm endüstriye örnek olacaktır. Bu da memnuniyet verici bir durumdur” diye konuştu.

Daha az atıkla daha kaliteli üretim yapıyor
Coca-Cola İçecek, Türkiye’de son 10 yılda 1 milyar dolara ulaşan yatırımı ve doğrudan ve dolaylı olarak yarattığı 30.000 kişilik istihdam ile büyümeye devam ediyor. İşini büyütürken, ekonomi ve toplumun yanı sıra çevreye de değer katmak için çalışan Coca-Cola İçecek, daha az kaynak kullanarak ve daha az atık üreterek, daha kaliteli üretim yapıyor. 200’den fazla ülkede 250’den fazla şişeleyicinin bulunduğu Coca-Cola sistemi içerisinde en iyi su ve enerji kullanım oranlarından birine sahip olan Coca-Cola İçecek Türkiye, faaliyetlerinden kaynaklanan tüm etkileri şeffaf bir şekilde paylaşıyor. Coca-Cola İçecek Türkiye ayrıca, 2013’ten bu yana UNGC 100 Endeksi’ndeki ilk ve tek Türk şirketi olma özelliği gösteriyor.

 

Coca-Cola ve Kontur Şişe The Coca-Cola Company'nin tescilli markalarıdır. - © 2023.